Laçin apart otel
   Hoşgeldiniz
   Odalar
   Ekipmanlar
   Fiyat
   Datça
   Ulaşım
   İletişim
 
Deutsch    English
 
 Laçin
   Emlak ve inşaat
   Zeytinyağı ve çiftlik ürünleri
 
Laçin ltd.şti. 2012
 
Datça
   Datça,Türkiyenin güney batısında ,Bodrum ile Marmaris arasında kalmiş,mavi ve yeşil renklerle bezenmiş bir cennet yarımadadır.

   Yemyeşil ormanları, masmavi denizi , şifalı havası ve suyu ile datça yaşanılacak ender mekanlardandır.İklimi tipik akdeniz iklimidir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurludur.Yazın esen meltem rüzgarı, yarımadadaki sıcaklığın etkisini azaltır.Burda kaldığınız süre boyunca denizden esen bu meltem ruzgarı sayesinde gece ve gündüz kendinizi çok rahat hissedeceksiniz.Havadaki nem oranı %35-60 arasında olup,oksijen miktarı çok yüksektir.( Oksijen yoğunluğu bakımından,dünyada 3. yer kabul edilmektedir).Bu sebepden uzun hayatlar yaşanır bu yarımadada.

   Bütün kumsalları ve koyları denize girmeye elverişlidir.Şehir merkezinde ve dışında onlarca koy sizleri beklemektedir.Bunlardan birkaçını saymak gerekirse;Taşlık koyu,azganlı koyu,hastane altı koyu,kargı koyu,palamut bükü ,mesudiye koyu sadece birkaç tanesidir.

   Datça yarımadasında ,Pek çok bitki yetişmektedir.Bunlardan en meşhur olanları ;Zeytin, badem, incir,kekik,adaçayı, keçiboynuzu,sumak,kapari sayılabilir.Bütün bunların haricinde çok önemli bir bitki daha var; endemik yanı sadece bu yörede yetişen Datça hurması. Bir palmiye türü olan bu bitki dünyanin başka hiçbir yöresinde yetişmemektedir. Latince ismi Phoenix Theopraxti'dir. Varlığı 1982 yılında tesbit edilen bu bitki, ortalama 10-12 mt uzayabilen ince uzun gövdeli bir ağaçtır.

   Bal üretiminde de iddialı olan Datça çiftçisi,Türkiye genelinde badem ve zeytin yağının yanında çam ve kekik balı ile de ünlenmiştir.Yerli çiftçinin ürettiği ve yetiştirdiği ürünleri,cuma ve cumartesi günleri datça merkezde kurulan halk pazarında bulabilirsiniz.

   Deniz ve kara yolu ile gelen yerli ve yabancı turistler Datça nın en büyük gelir kaynağını oluştururlar.Bu arada Marmaris ve datça yol yapım çalişmalarının bitmiş olup,bundan sonraki dönemler için daha fazla turist beklenmektedir.Bölgenin Çevre koruma tarafından (Ö.Ç.K) koruma altına alınmış olması da sevindirici bir gelişmedir.

   Halı,kilim ve el işi oyalarıda meşhurdur.El işi oyaları ile ilgili yaz sezonunda çeşitli tarihlerde sergiler açılmaktadır.Ayrıca Ağustos ayı içinde Badem festivali de düzenlenmektedir.Bu badem festivaline pek çok sanatçi ve yazar davet edilmektedir.

   Limanda çayınızı veya biranizi yudumlarken ,karşı kıyıdaki yunan adasını (simi) net bir şekilde görebilirsiniz.Her cumartesi simi den datcaya tekne ile turistler gelir.Büyük çoğunluğu siminin yerli halkıdır.Datça pazarında ihtiyaçlarını karşılarlar.Ayrıca gene yunan adası olan Rodos dan da haftanın üç günü feribot seferleri vardır.

   Tarihi görülecek yerlerin başında ,Knidos,reşadiye mahallesindeki konak,eski datça daki yerleşim yerleri gelmektedir.Antik çağda knidos şehri ,dönemin en büyük bilim,ticaret,sanat,kültür ve tıp merkezidir.Burada pek çok döneme ait tarihi eserleri görebilirsiniz.Bazılari ise bugün dünyanın önde gelen müzelerinde sergilenmektedir.
   Tipik bir sahil kasabasından fazlasını bulacağınız Datçada buluşmak dileği ile....